sebek

Charles má před sebou už šestnáctou pylovou sezonu v životě. Je astmatik. Už v zimě ho ale plicař vybavil zajímavou hračkou. Je to vrtuli podobný nástavec na standardní inhalátor. Připne se tam, kde se jinak mačká na dno plynového zásobníku. Vrtule obsahuje snímač a ten je spárovaný s mobilní aplikací v Charlesově telefonu. Tím se každé použití inhalátoru automaticky propíše do mobilní aplikace. Charles už není nejmladší, a tak občas na svou denní dávku zapomene. Nikoli už jeho mobilní telefon, respektive aktivní aplikace v něm. Po zadání více personalizovaných dat Charlesovi aplikace také hlásí, s jakým alergenem přichází zhoršení jeho astmatu, na což může reagovat úpravou dávky. Ze stejného důvodu hodnotí aplikace i každodenní kvalitu ovzduší, teplotu nebo vlhkost vzduchu. Anebo připomene další návštěvu lékaře či nutnost předpisu nového inhalátoru. Když si svůj inhalátor Charles zapomene, lokátor v aplikaci mu ho pomůže zase najít.

Dnes může být americkou FDA (Food and Drug Administration) uznána jako léčivo třeba i videohra, pokud má na základě výsledků klinické studie prokazatelné účinky pro zlepšení sledovaného onemocnění. Stejně tak i chytrá mobilní aplikace namísto anebo v kombinaci s klasickým léčivem, které si typicky představíte jako pilulku. Digitální léčiva hýbou světem moderní farmacie.

Astmatem trpí v ČR kolem půl milionu lidí. Kolik z nich myslíte, že opravdu disciplinovaně dodržuje léčbu, nevynechá žádnou dávku, a tím pádem i předchází případnému…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 38

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte