Zdejším mediálním světem a sociálními sítěmi zní jednotný rozhořčený hlas. Trest ve formě zákazu na deset mezinárodních zápasů pro obránce fotbalové Slavie Ondřeje Kúdelu za údajnou rasistickou urážku skotského soupeře Glena Kamary je nespravedlivý, disciplinární komise Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) jej vynesla bez důkazu a nerespektovala tak presumpci neviny.

Pohoršení navíc umocňuje fakt, že sám Kamara dostal za následující prokazatelnou ránu pěstí Kúdelovi jen třízápasovou stopku a další hráč, který faulem vážně zranil českého brankáře, nesmí hrát jen čtyři zápasy. V českém pohoršení se ale míchá několik pohledů, které je dobré od sebe oddělit.

Kúdela rasistickou urážku odmítá, naštvaní Češi to tedy vnímají jako „tvrzení proti tvrzení“, v němž chybí důkazy. Nelze proto vynést trest. Před evropskými soudy ale takový pohled neplatí – pokud proti sobě stojí dvě protikladná tvrzení, není soud automaticky povinen rozhodnout ve prospěch obviněného. Případ je nutné zvážit ze všech úhlů, včetně pověsti oběti i obviněného, a to za dodržení zásady presumpce neviny.

UEFA ovšem není soudní orgán a Kúdela se může odvolat ke sportovnímu arbitrážnímu soudu, který je už zavázán běžnými právními předpisy, tedy i tím, co platí u trestního soudu. Komise zdůvodnění verdiktu veřejně nevydala, běžně to nedělá, do týdne až dvou ho na vyžádání pošle účastníkům „sporu“. Nevíme tedy, co členy komise vedlo k přesvědčení o Kúdelově vině. Souhra indicií? Šepot, zakrytá ústa,…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte