Zvenčí to vypadá elegantně: slovenská vláda vyřešila koaliční krizi tím, že si dva muži prohodili funkce. Premiér Igor Matovič vystřídal Eduarda Hegera na ministerstvu financí a Heger je teď premiérem.

Taková rošáda bez voleb, pouhou demisí vlády a vzápětí vytvořením nové prakticky v téže sestavě, je v dějinách politiky úplně ojedinělá, ale elegantní nebyla ani trochu. Předcházely jí křeče, kdy se Igor Matovič držel svého křesla zuby nehty a z koaličních stran žádajících jeho demisi se pokoušel vyloupávat poslance nabízením funkcí, aby si v parlamentu udržel skrovnou většinu.

Vláda byla celé týdny paralyzovaná, lidé umírali na covid v zahlcených nemocnicích a společnost se psychicky hroutila při pohledu na premiéra, který místo správy země řešil svůj vlastní problém. Matovič se nakonec vzdal, protože neměl jinou možnost, byl však na celém Slovensku poslední, kdo to pochopil. Společenská úleva připomínala stav po vytržení bolavého zubu, včetně pochybnosti pacienta: už je opravdu po všem, nebo tam zůstal shnilý kořen a bolest se vrátí? Chaotický a konfliktní Matovič, kterého k demisi ostře vyzvala i prezidentka Zuzana Čaputová, totiž zůstává členem vlády na klíčovém ministerstvu.

Všechny naděje se teď upínají k Eduardu Hegerovi (44), bývalému manažerovi, který uspěl prodejem kvalitní slovenské vodky do USA a kterého už v mládí ve dvaceti letech oslovil Bůh. Jako křesťanského aktivistu ho posléze před pěti lety oslovil i Matovič a Heger se stal jeho pravou rukou.

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte