Rodiče dětí školkového a školního věku, kteří po roce pandemie a mnoha týdnech uzavřených vzdělávacích zařízení čelí narůstající únavě, se ani na začátku dubna nedočkali úlevy. Vláda slíbila představit před Velikonocemi jasný plán návratu dětí do škol. Přesné podmínky ladil během týdne ministr školství Robert Plaga (za ANO) s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), experty i opozicí – ale koncem týdne stále nebylo definitivně jasné, jak bude otevírání škol probíhat. V pátek se navíc do věci – jak má ve zvyku – vložil Andrej Babiš, když pro Radiožurnál prohlásil, že se mu Plagův plán nelíbí a chce, aby konečné rozhodnutí padlo toto úterý na jednání vlády.

Plagův plán tedy ještě možná dozná změn, předběžně nicméně platí dříve oznámený termín 12. dubna. Ovšem zdaleka ne pro všechny. V první vlně by se měli vrátit žáci prvního stupně základních škol, ale pouze v okresech s dobrou epidemickou situací (podle vládních epidemiologů to aktuálně vypadá, že bude z otevírání vyjmuta zhruba dvacítka okresů) a navíc rotačně, kdy se na prezenční výuce budou děti střídat po třídách a týdnech. Do mateřských škol se vrátí pouze předškoláci. Právě tyto detaily plánu vzbudily otazníky rodičů, části opozice (ta kritizuje kupříkladu princip rotace) i premiéra. „Nechápu, proč v mateřských školách se mají vracet jenom šestileté děti, proč první stupeň jde na rotaci,“ řekl Babiš. „Stávající plán na otevření škol je nepraktický a komplikovaný,“ uvedla rovněž středočeská hejtmanka Petra…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte