55B_BBC

Teorie praví, že k novinářské práci nepatří superlativy. Karel Čapek by se teď jistě hněval, ale někdy je „přepálení“ prostě namístě. Britský videoesejista a zaměstnanec BBC Adam Curtis je v současnosti možná nejlepším filmařem anglosaské sféry – i když on sám by trval na tom, že není filmař, ale politický novinář. Důkazem je jeho aktuální šestidílná série Cant Get You Out of My Head (Nemůžu to dostat z hlavy) s podtitulem Emocionální dějiny moderního světa.

Curtis, absolvent Oxfordu, v BBC kdysi začínal se show o mluvících psech, ale už tři dekády natáčí provokativní eseje s cílem přimět diváka podívat se na svět jinak – nebo znovu. Představuje alternativní myšlení o západní a východní společnosti mimo standardní dokumentaristické praktiky a konflikty „dobra“ a „zla“. V jeho filmech se sbíhají filozofie, psychologie, politika, ekonomické vědy, sociologie a osobní příběhy do superpříběhu o dějinách světa. Vypráví hlavně o moci a o tom, že se často utvářela jinde, než si myslíme.

2015 Telluride Film Festival
Děkuju zpívajícím psíkům. (Adam Curtis přebírá cenu v roce 2015 na festivalu v Telluride). • Autor: Getty Images

 

„V popisu mojí práce je přimět lidi, aby si byli vědomi moci. Aby viděli síly, které je obklopují. Aby viděli věci, které jinak nevidí,“ prohlásil v letošním rozhovoru pro deník The Guardian. To platí i pro Can’t Get You Out of My Head. Hlavním tématem je střet mezi individualismem a kolektivismem napříč 20. a 21.…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte