Takto velké projekty se neřídí žádným standardem,“ prohlásila minulý pátek pro Seznam Zprávy Dana Drábová, když se snažila hledat polehčující okolnost pro ministra průmyslu Karla Havlíčka. Konkrétně pro jeho šokující a krajně podezřelé chování v souvislosti s tendrem na dostavbu atomové elektrárny Dukovany. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ale nemá pravdu. Jeden standard, byť nepsaný, existuje: zacházet s veřejnými penězi a bezpečností státu tak, aby to bylo pro informované lidi srozumitelné. A sama Drábová jako jedna z nejinformovanějších připustila, že Havlíčkovým krokům nerozumí.

Odvést pozornost

Česká porevoluční exekutiva si pěstuje zlozvyk zacházet s energetikou státu jako se svojí hračkou a dojírnou na peníze pro lobbistické skupiny. Je přitom pozoruhodné, jak rychle si na to každý další ministr zvyká. Karel Havlíček je toho krystalickou ukázkou. Muž s maskou akurátního technokrata, který si z ranního vstávání a pohánění podřízených do práce udělal obchodní značku, najednou zachází se stavbou za stovky miliard korun, jako by šlo o podezřele získaný poukaz na dovolenou. Vypouští kolem ní mlhu, slibuje věci, které neplní, chová se způsobem, jemuž není rozumět. Působí, jako by hrál privátní tajnou hru, kde nemusí brát ohled na veřejný zájem a veřejné peníze. Hru, kde vyhrávají ti, kteří dokážou souvislosti zakamuflovat, odvést pozornost od podstaty.

To všechno by bylo skandální, i kdyby šlo o nákup služebních škodovek. My tady však řešíme stavbu…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte