Jonathan Haidt
Jonathan Haidt

Jana a Petr jsou dvouvaječná dvojčata. Společně rostou v lůně matky, přesto se jejich organismy vyvíjejí trochu rozdílně. Petra genetická výbava lehce nadprůměrně disponuje k produkci sloučenin, jejichž přítomnost zvyšuje citlivost nervového systému na stav ohrožení. Janiny geny o něco více podporují produkci látky, díky níž nervová soustava zažívá příjemné pocity, kdykoli zakouší novou zkušenost.

Jedná se o naprosto standardní situaci: lidé se v produkci neuropřenašečů, jako je serotonin nebo dopamin, mírně liší. V praxi to ovšem znamená, že také mírně odlišně reagují na svět.

To se v příběhu dvojčat projevuje záhy. Jana je od útlého dětství trochu jako z divokých vajec. Někteří učitelé oceňují její neklidnou kreativitu, jiní ji považují za vzdorovitého spratka. Petr je naopak svědomitý a téměř s rozkoší plní úkoly zadávané milovanou paní učitelkou. Paní učitelka ho má ráda a vůbec jí nepřipadá nudný.

Střední škola a dospívání je už pro Janu na malém městě utrpení. Je bystrá, ale zároveň je ochotná porušit jakékoli tabu. Všichni si trochu oddechnou, když vyrazí studovat do New Yorku. Město ji nadchne svou barevností i zmatením jazyků, vystuduje iberoameristiku a stane se právničkou beroucí se za práva nelegálních přistěhovalců z Latinské Ameriky.

Petr mezitím bez rozruchu vystudoval místní univerzitu a nastoupil do banky. Časem se vypracoval na jejího šéfa, je váženým členem místní elity a chod lokálního církevního spolku si bez něj nikdo neumí představit.…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1855

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte