11-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Krátce po revoluci 1989 byl v Česku oblíbený názor, že soukromníci dokážou řídit podniky a organizovat služby lépe než stát. Šlo o jeden z nejčastějších argumentů, s nimiž se pravicově ladění politici dožadovali privatizace a měnili chod státu nebo měst. A protože byli tehdy u moci a rozhodovali, názor se rychle ujal i v médiích. Když později vystřídala pravici levice, začalo se pro změnu říkat, že pokud je stát veden dobře a poctivě, není důvod, aby nepředvedl, jak umí řídit.

Člověk by musel někam daleko odjet, aby si během posledního roku nevšiml, že narativ o státu jako schopném manažerovi dostává zabrat. Prakticky ve všech fázích obrany proti koronaviru selhává organizace. Děje se tak přesto, že logika šíření nákazy byla brzy poměrně jasná a vědělo se, co se stane, když nezačneme řešit věci včas.

Už loni se například mluvilo o tom, že bude nutné testovat zaměstnance průmyslových podniků, a stát věděl, že pokud se testovat začne, bude potřebovat velké množství testů. A že když je nekoupí, neušetří: pomalé testování totiž prodlouží lockdown a s ním i ekonomické škody. Přesto právě k tomu došlo: testy jsou potřeba, ale chybějí.

Ještě lépe se kvalita českého řízení demonstruje na očkování. Těžko bychom v posledních třiceti letech našli úkol, k jehož splnění byla česká společnost motivovanější než právě očkování proti covidu-19. Startovali jsme k němu se solidní znalostí problému a s voláním po najmutí špičkových logistických odborníků. To nevypadalo jako…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2422

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte