Poslední dění kolem novely volebního zákona, jež má z normy odstranit některé neústavní paragrafy a upravit ji podle měsíc starého nálezu Ústavního soudu do férovější podoby, ukazuje, že se poslanci umí domluvit. Ústavním soudcům šlo především o spravedlivé přerozdělení voličských hlasů a sněmovna ve čtvrtek poslala do druhého čtení návrh předložený před rokem a půl lidovci, který má k doporučením Ústavního soudu velmi blízko. Vzhledem k rychle se blížícímu termínu voleb poslanci navíc schválili návrh autora novely Marka Výborného, že povinné projednání zákona ve výborech proběhne ve zkráceném, dvacetidenním jednání.

Zároveň to ale není vítězství opozice, která změnu volebního zákona prosazuje zmíněných osmnáct měsíců. „Toto úterý bude sněmovna projednávat, jestli pošle do druhého čtení také čtrnáct dnů starý vládní návrh volebního zákona,“ říká předseda sněmovny Radek Vondráček. „A na jednání všech sněmovních stran jsme se dopředu dohodli, že do druhého kola pošleme i tento vládní návrh, ve zkrácené patnáctidenní lhůtě pro projednání ve výborech,“ dodává.

Vládní návrh má také alternativní podobu – počítá s Českem jako s jedním volebním obvodem.

Tweetni to

Znamená to, že nejpozději počátkem dubna se začne sněmovna zabývat ve druhém čtení oběma návrhy a zřejmě – představa poslanců není definitivní, je nutné to procesně vyřešit – projedná oba společně. Ve hře tedy budou dva návrhy zachování čtrnácti volebních obvodů v podobě krajů. Přepočet…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2985

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte