64_vystava tydne01_Chemistry gallery
Genius noci

DĚLNÍCI KULTURY

Na Netflixu teď běží hodně zajímavý nový dokument. Jmenuje se Made You Look: Příběh padělaných uměleckých děl a pojednává o vskutku neuvěřitelném případu: během bezmála 20 let se jedné newyorské – a tady je důležité zdůraznit slovo respektované – galerii „podařilo“ prodat více než 60 padělaných obrazů za více než 80 milionů dolarů. Skandál naplno propukl před pěti lety, kdy se v Americe dostal k soudu. Jeho pachuť se ale nad trhem s uměním druhé poloviny 20. století vznáší dodnes. A to nejen ve Spojených státech.

Galerie Knoedler dnes už neexistuje. Ve své době patřila k hvězdným podnikům: její šéfka Ann Freedman měla čich nejen na umění, ale hlavně na lidi, kteří ho sbírají a kteří svými štědrými nákupy financovali její podnikání. Až do té doby, než Freedman tento svůj čich ztratila, nebo se rozhodla vědomě cítit něco jiného, než co skutečně cítila – o tom se stále vedou spory. Každopádně jednoho dne do její galerie nakráčela tajemná žena, která jí pod poměrně průhlednou historkou o ještě tajemnějším sběrateli, jehož zastupuje, během následujících let prodala řadu mistrů poválečné abstrakce v čele s Markem Rothkem a Jacksonem Pollockem.

Pro galerii to byl neskutečně výhodný obchod. Díla od ženy nakupovala za pár set tisíc dolarů a obratem je prodávala za miliony. Marže pro galerii dosahovala až 800 procent, nikomu to ale nepřišlo divné. Včetně řady expertů, jimž se plátna dostala během prodejů do rukou k posouzení. Že…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte