60B_repro z knihy Vladimír Boudník kompletní soupis grafického díla
Než poznal Hrabala. (Boudník s 1. manifestem explosionalismu, 1949)

Vyšla krátce před Vánocemi, má 500 stran, váží čtyři kila, stojí tři tisíce a po pár dnech je skoro vyprodaná. Na první pohled přitom nikdo nepozná, že luxusní publikace s názvem Vladimír Boudník. Kompletní soupis grafického díla vznikala doslova na ulici. „Kamarádi mi třeba zavolali, že dostali do antikvariátu dalšího Boudníka. Tak jsem zašel do Dlážděné, půjčil jsem si grafiku, vzal ji ven na chodník, abych měl světlo, a vyfotil ji,“ vzpomíná autor knihy Vladislav Merhaut (82).

Zdokumentovat fotograficky celé dílo Vladimíra Boudníka (1924–1968) ho napadlo krátce po předčasné smrti kamaráda – a génia, jakých v našem umění (nejen výtvarném) opravdu nebylo mnoho. Tušil, že začínající normalizace Boudníka opět zasune do zapomnění, ze kterého se v uvolněných šedesátých letech nakrátko vynořil. Merhaut se bál, že možná už navždy. Dlážděná ulice v Praze byla jeho oblíbenou destinací. Sídlil v ní totiž (a dodnes sídlí) antikvariát, do kterého Boudníkovy práce po invazi často směřovaly na prodej, protože jejich majitelé nevěřili, že by někdy mohly stoupnout v ceně.

60A

Tohle přesně se ale stalo. Po revoluci se z neznámého autora prodávaného za pár korun stal jeden z nejvýznamnějších českých umělců 20. století a Merhaut tak mohl na Boudníkových výstavách a ve veřejných sbírkách fotit práce, ke kterým se předtím nedostal. Vznikl soubor více než 900 grafik, jejž se rozhodl předložit veřejnosti. Nevěřil ale, že by ho chtěl někdo vydat. Proto…

I_obalka_R1-oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R1-oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1790

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte