Nejvyšší fotbaloví funkcionáři jsou dnes v defenzivě a sklízejí od nepoučených novinářů prvoplánovou kritiku. Nevím proč. Měli by naopak dostat medaile. Posunuli totiž fotbal na jinou úroveň, udělali z něj novou, divácky atraktivní hru, mnohem složitější a zábavnější, než byla kdysi. Škoda jen toho zbytečného utajování děje. Když jdeme do divadla, taky je přece možné koupit si program, který prozradí zápletku, a nepovažuje se to za ztrátu, naopak, divák se lépe orientuje. Představuji si, že by jej mohly prodávat biletářky i na stadionech: „V prvních třiceti minutách se nestane nic, poločas ale skončí dva jedna pro modré. Ve druhé půli se skóre otočí, červení nakonec zvítězí čtyři dva, všechny góly ale padnou mezi padesátou a sedmdesátou minutou.“ Tým dvaceti sedmi herců, dvě jedenáctky, tři rozhodčí, dva trenéři. Technicky vzato to není klasické divadlo, je to spíše jeho volná podoba, larp, ve kterém herci improvizovaně vedou děj zamýšleným směrem. Na rozdíl od divadla totiž nelze přesně zaručit, co se stane, míč si občas dělá, co chce, brankář někdy zmateně skočí na správnou stranu, i nově zavedený videorozhodčí situaci komplikuje a nastavovat se taky nedá donekonečna. Ale pořád věřím, že by fanoušci větší otevřenost přivítali. Nakonec po ní volají i naši šíbři, toho času, pravda, porůznu ve vyšetřovacích vazbách.

Není pak divu, když se naši chlapci dostanou do zahraničních klubů, že excelují. Venku se totiž hraje jiná hra, vlastně mnohem jednodušší, ale pravidla se dají…

I_obalka_R1-oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R1-oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte