Na běžnou chřipku umírá mnohem víc lidí. Nebo: koronavirů je řada, tak proč teď mluvíme jen o tom jediném? Věty, které občas zaznívají i z akademických kruhů, naznačují, že mnozí Češi si stále odmítají připustit, jak vážnému problému svět čelí.

Epidemie viru, která propukla v Číně koncem loňského roku, si už vyžádala více mrtvých než počátkem století SARS. Do minulého týdne bylo nakaženo více než 60 tisíc lidí, téměř 1400 zemřelo. Záběry z čínských nemocnic ukazují zdravotníky v oblecích připomínajících kosmické skafandry, nekonečné řady lůžek, pacienty s kyslíkovými maskami na tvářích. Takhle chřipka opravdu nevypadá. Jistě, jde o záběry z nejpostiženější čínské provincie Chu-pej, kde lidé umírají hlavně kvůli kolapsu zdravotní péče, tedy nedostatku lékařů i vybavení. Za jejími hranicemi se z nákazy zotavuje mnohem více nemocných. Ovšem s takovou epidemií, jaká zuří v Chu-peji, by si neporadilo ani západní zdravotnictví.

Šíření viru se nedaří zastavit ani ve vyspělém Německu, kam se dostal s jedinou pacientkou.

Tweetni to

Virus je přitom nakažlivější, než se zdálo. Jeho šíření se nedaří zastavit ani ve vyspělém Německu, kam se dostal s jedinou čínskou pacientkou. Nejkatastrofičtější odhady varují, že může nakazit až 60 procent světové populace, což by mohlo znamenat deset nebo více milionů mrtvých. Největší nebezpečí hrozí starším lidem, ale nejen jim; nejmladším obětem je méně než 40 let. Ohroženy jsou i těhotné ženy, nejmenší děti,…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 922

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte