Kultura

Hloubka očišťuje srdce

Dobré město má mít mnoho vrstev

Města jsou různá, například plochá nebo hluboká. Hluboké město disponuje sémantickým bohatstvím – je plné významů, starých a nových vzkazů, které tu zanechávají obyvatelé, návštěvníci i epochy. Ploché město je na významy chudé a ultraploché město už má jen jedinou rovinu. Příkladem jsou turistické trasy, kde z města nezbylo nic než kulisa. Jezdí sem davy, ovšem hledají vlastně jen obrazy, které už stejně znají z letáků cestovních kanceláří.

Historik architektury Pavel Kalina čte města jako texty: někdy jsou plné významů, někdy vyprázdněné. V knize Hluboké město. Moderní metropole jako Druhý Řím se tomu věnuje na pěti stech stranách, ve kterých probere historický vývoj i současnost jedenácti světových měst. V mezikapitolách navštíví ještě další, z nichž většinu osobně zná, cituje ze zdrojů v pěti jazycích a provokativně interpretuje. Je to vydatná intelektuální potrava pro každého milovníka měst. I když místy trochu moc hořká – což způsobují velké dávky skepse k nejnovějšímu vývoji architektury, urbanismu a světa vůbec.

Ideální obraz

„Žádné město není jako Benátky,“ začíná kapitola věnovaná sídlu na laguně, jemuž autor přičítá mimořádnou hloubku. Napětí mezi významy je tu všude. Na jednu stranu kostely a další dominanty, které představují architektonické styly v jejich vrcholné formě. Na druhou pak stavby takzvaně an-architektonické, které jako by snad ani neměly být vidět: komplex Le Zitelle, domov pro dívky bez věna ze zchudlých rodin, nebo Ospedale…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte