07_DOPISZ_profimedia
Rio de Janeiro • Autor: Rüdiger Müller / AKG / Profime

Vždycky jsem chtěla na vlastní oči vidět nějakou Niemeyerovu ufonskou stavbu. Ale nejlépe v Riu de Janeiru. Připadalo mi, že Rio a architekt Oscar Niemeyer k sobě patří. Rio jako symbol všeho prastarého, barokního, ztrouchnivělého, ohlodaného mořem, pompou, bohatstvím a kulkami tvoří k bílým, výrazně jednoduchým stavbám futuristy Oscara Niemeyera tu nejvhodnější protiváhu.

A tak jsem se jednoho líného, nedělního odpoledne vydala na cestu. Rio bylo toho dne unavené svou slávou a donekonečna omílanými přeslazenými songy, obtěžkané slumy, odpadky a pachem ropy z plošin umístěných přímo před koloniálním náměstím Praça XV, odkud odjížděla i moje loď. Lidé čekající na loď do města Niterói na druhé straně zátoky popíjeli přeslazené cafezinhoTěch dvacet minut přejezdu na druhý břeh do Niterói uběhlo jako vánek, který se milosrdně otíral o zpocené šaty. Když se ale člověk vymotal z davu cestujících a ocitl se na rozžhavené ulici, bylo jasné, že cesta za jednou z posledních slavných Niemeyerových staveb Muzea moderního umění z roku 1996 bude trnitá. Auta, jedoucí v několika pruzích, letargicky popojížděla. Vzít si taxík by znamenalo utratit za něj při téhle míře ucpanosti pětinásobek ceny.

Odhodlaná vidět Niemeyerovo UFO za každou cenu jsem si narazila na hlavu klobouk proti slunci, natřela se dvojitou dávkou opalovacího krému a vyrazila po svých. Podle mapy se nedalo zabloudit, jen na ní nebylo vyznačeno, že cesta podél pobřeží vede taky okrajem slumu. Dělala jsem tedy…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte