Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Heil humor

Film Králíček Jojo završuje dlouhou historii pokusů zesměšnit vůdce někdejší třetí říše

"Jojo Rabbit" (2019)
Komm gib mir deine Hand. (Králíček Jojo) • Autor: PacificCoastNews/Avalon.red / Pa

Na Adolfa Hitlera byl vždycky spoleh. Řeč je o filmové komedii a satiře. Snadno uchopitelný nacistický vůdce je ideální historická figura, z níž je snadné dělat si legraci. Ostatně, kvůli jeho exaltovanému vystupování si z něj řada umělců – nejslavněji zřejmě Charlie Chaplin v Diktátorovi – střílela už za jeho života.

Stejně jako to bylo snadné, bylo to i ošidné. Všechny poválečné filmy, v nichž Führer hajloval na komický efekt, provázela otázka, jestli je přípustné utahovat si z muže, který má na svědomí miliony lidských životů, a kde je hranice – pokud existuje –, za níž jsou autoři nevkusní, a jejich přístup dokonce nebezpečný. Podobná otázka se vynořila i nad komediálním dramatem o dětství malého nacisty Králíček Jojo novozélandského režiséra Taiky Waititiho. Ve filmu nominovaném na šest Oscarů – a aktuálně v české distribuci – je rozverný Hitler imaginativním kamarádem fanatického člena Hitlerjugend. Jednoduchá premisa je jasný marketingový háček, který k filmu přitáhne pozornost. Ale Králíček Jojo zkouší i něco, co hitlerovské satiry zpravidla nedělají – mísit humor s empatií a hlubší zprávou o důsledcích organizované nenávisti. Pětasedmdesát let po válce a s odchodem generace, která si ji ještě pamatuje, by jen gagy s Hitlerem-šaškem v nepravděpodobných situacích byly ostatně trochu passé. V uplynulých pětasedmdesáti letech přitom měly v kinematografii dlouho své pevné – a zcela logické – místo. Co se tedy v proudu filmové historie změnilo?

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte