6-profil-kaslova
Terezie Kaslová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Napadlo mě, že obrana je asi nejlepší útok. Taky že drzé čelo je lepší než poplužní dvůr. Pak slovo chucpe a nejvíc ze všeho mně asi spadla čelist. Ale po chvíli jsem si uvědomila, že nevím, proč mě to překvapilo,“ vzpomíná Terezie Kaslová na první momenty po neočekávaném zvratu v kauze vymyšleného článku Ferdinanda Peroutky, který právě před pěti lety prezident Miloš Zeman přisoudil slavnému novináři a jejímu dědovi.

Od posledního soudního stání, které se odehrálo loni v říjnu, v podstatě odešel prezident vítězně. V polovině ledna ale vyšlo najevo, že se proti příznivému rozsudku přesto odvolal a chce po Kaslové víc peněz za služby advokáta. Odůvodnil to tím, že je třeba ji „zpětně vychovat“ – a do budoucna i všechny ostatní, kteří by chtěli prezidenta žalovat.

Zeman v roce 2015 při příležitosti výročí osvobození Osvětimi – ať už omylem nebo úmyslně – prohlásil, že Peroutka napsal těsně před německou okupací článek Hitler je gentleman. A k tomu, že je autorem výroku „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ a že byl fascinovaný nacismem. Domnělý článek neexistuje, výrok pronesl někdo jiný a obdiv k nacismu je podle historiků nesmysl. Zeman se však za svou chybu či lež nikdy neomluvil a Peroutkova vnučka s ním o to vede spor. „Mně ani tak nevadí, že se soudy táhnou tak dlouho. Spíš to, že se časem rozmělňuje jádro věci, které je podle mě jednoduché: lhát se nemá a za chyby se máme omlouvat,“ říká Kaslová.

Po pěti letech se skutečně ze zdánlivě jednoduché…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1236

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte