0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost2. 2. 20205 minut

Psychedelická klinika otevírá

Jen v ní zatím neochutnáte žádná psychedelika

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Ještě před deseti lety by to znělo jako naprosté sci-fi. Skupina lékařů, psychologů a neurovědců si otevřela kliniku, v níž plánuje pacientům podávat chemické sloučeniny, které figurují na seznamu narkotik a policie jejich distribuci tvrdě stíhá.

Časy se ale mění. Psychedelická klinika Psyon, která zahájila provoz teď v lednu v Praze a v následujících týdnech se chce nechat zaregistrovat coby zdravotnické zařízení, ukazuje, že tahle skupina chemikálií se z pozice podezřelé alternativy zneužívané na drogové scéně rychle vyšvihla mezi oficiální naděje léčby duševních potíží. Psyon sice ještě svým pacientům léčbu psychedeliky legálně nenabízí a funguje jako terapeutické centrum, ale jeho zakladatelé věří, že taková budoucnost je už za dveřmi.

Reklama

Účinné a nelegální

Renesance výzkumu terapeutického využití psychoaktivních látek, jako jsou LSD, psilocybin nebo MDMA, začala na Západě po čtyřicetileté vynucené přestávce v poslední dekádě a Česko se přidalo v roce 2014. Malý tým psychiatrů z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) tehdy přesvědčil české regulační orgány a zahájil své první výzkumy.

Dnes už je jisté, že výsledky od nás i ze světa jsou víc než nadějné a v posledních letech o „psychedelické renesanci“ referovala snad všechna velká světová média. Látky, považované mezinárodními úmluvami za nebezpečné drogy, mají mimořádný potenciál pro léčbu depresí, posttraumatické stresové poruchy, závislostí na drogách a alkoholu nebo třeba zmírnění existenciální…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc