6-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ještě před deseti lety by to znělo jako naprosté sci-fi. Skupina lékařů, psychologů a neurovědců si otevřela kliniku, v níž plánuje pacientům podávat chemické sloučeniny, které figurují na seznamu narkotik a policie jejich distribuci tvrdě stíhá.

Časy se ale mění. Psychedelická klinika Psyon, která zahájila provoz teď v lednu v Praze a v následujících týdnech se chce nechat zaregistrovat coby zdravotnické zařízení, ukazuje, že tahle skupina chemikálií se z pozice podezřelé alternativy zneužívané na drogové scéně rychle vyšvihla mezi oficiální naděje léčby duševních potíží. Psyon sice ještě svým pacientům léčbu psychedeliky legálně nenabízí a funguje jako terapeutické centrum, ale jeho zakladatelé věří, že taková budoucnost je už za dveřmi.

Účinné a nelegální

Renesance výzkumu terapeutického využití psychoaktivních látek, jako jsou LSD, psilocybin nebo MDMA, začala na Západě po čtyřicetileté vynucené přestávce v poslední dekádě a Česko se přidalo v roce 2014. Malý tým psychiatrů z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) tehdy přesvědčil české regulační orgány a zahájil své první výzkumy.

Dnes už je jisté, že výsledky od nás i ze světa jsou víc než nadějné a v posledních letech o „psychedelické renesanci“ referovala snad všechna velká světová média. Látky, považované mezinárodními úmluvami za nebezpečné drogy, mají mimořádný potenciál pro léčbu depresí, posttraumatické stresové poruchy, závislostí na drogách a alkoholu nebo třeba zmírnění existenciální…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte