Literarni09_ilustrace Radka Bodzewicz
Archetypy. (2020)

Zastavila u řeky, na konci slepé ulice. Kolem spala v mrazivém dopoledni zahrádkářská kolonie, větve starých jabloní a hrušní byly ojíněné, na druhé straně řeky se za svícemi topolů prodíralo průrvou v mracích slunce.

Darja si oblékla péřový kabát, povzdechla si, podívala se na hodinky. Zbyněk tu ještě nebyl. Za dědou na hřbitov už to asi nestihne.

Došla až k pomalu plynoucí hladině řeky a zastavila u rybářského plata s improvizovaným sedátkem. Chtěla na něj stoupnout, ale pak si to rozmyslela, na prknech se leskla námraza, právě tak dobrá k tomu, aby jí ujela noha. Strčila ruce do kapes, šmátrala po rukavicích, mráz zalézal za nehty. Od kostelíku na druhé straně řeky se neslo pátečním ránem vyzvánění. Zrovna se otočila, když do slepé uličky zahýbal černý nissan – a proti své vůli, snad pod vlivem citové gravitace toho místa, se usmála.

Literarni11_ilustrace Radka Bodzewicz
Přenesení 1. (2020)

„Paní Věro…?“ řekl kněz se zdvořilým otazníkem v podkresu. Pospíchal s převlékáním, těšil se, až se navleče do bundy z dutého vlákna, byla horolezecká, v sakristii byla v prosinci zima jak v morně a v kostele jako na šestitisícovce. „Copak potřebujete?“

„Jen jsem přinesla ze zahrádky…“ nedořekla a postavila na secesní sekretář dva tmavorůžové trsy vřesu. Ohleduplně každý podložila ubrouskem, aby na leštěném nábytku nezanechaly stopu. „Na boční oltáře… ty chryzantémy už vypadají jak ze smetiště.“

Zůstala stát trochu v rozpacích, že tu přihlíží mužskému…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte