52-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Rok 2020 přinesl na českou politickou scénu po delší době vzruch. Hlavní jsou dva trendy, které se s námi překulí i do dalšího roku. Zaprvé se jasně ukázaly limity vládnutí ve stylu „jsem Babiš a rozumím všemu“ a zadruhé se opozice po dlouhých sedmi letech nehybnosti zformovala do bloků, které mohou společně už za rok sestavit kabinet. Na oba pohyby je dobré podívat se před vstupem do volebního roku blíž.

Nelíbí se mi to

„Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla.“ Tak pravil dnes už legendární slogan Andreje Babiše v roce 2013. Je to chytrý slogan, chválí voliče a naznačuje, že za vše špatné nemohou oni, ale neschopní politici. Populistická zkratka jako z učebnice. Dnes tento slogan ožívá, protože nás nemehla řídí, nicméně národ nemůže být zas tak schopný, když si je volí.

Máte problém? Zavolejte mi, sejdu se s vámi. Tak často reagoval Andrej Babiš na různé stížnosti, zejména když byli poblíž novináři, a znělo to skvěle. Konečně politik, který je ochoten se s lidmi scházet a řešit jejich problémy. Jenže v tomto pro mnohé okouzlujícím přístupu leží podstata současných potíží. Rozhled vlády končí tam, kam dohlédne Andrej Babiš. A to bohužel není daleko. Kdo nebyl v dosahu, případně nespadá do voličské cílové skupiny, ten jako by neexistoval. Politici musí být v kontaktu s veřejností, ale stejně tak je důležitý plán, strategie, která takový kolos, jakým je stát, drží v plynulém chodu.

Babišův nekoncepční styl vládnutí mohl fungovat v klidných časech, kdy…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2242

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte