Znáte anglický termín „gravy train“? Používá se k označení toho, když si někdo žije nadmíru dobře – česky bychom asi řekli, že se má „jako prase v žitě“. Anglosaské deníky tímhle označením dost často charakterizovaly evropské poslance kvůli tomu, co všechno se jim platí z veřejných zdrojů (v zásadě všechno, u čeho mohou prokázat, že to nějak souvisí s jejich prací).

Časy se změnily a žito za čtyřicet let přímých voleb do Evropského parlamentu prořídlo. Hlavně zpočátku to ale byl „gravy train“ se vším všudy. Na poslance často čekaly na letišti v Bruselu limuzíny jejich národních ambasád, každý večer ve městě měli připravený program, všechno placené, jídla dost a pití teklo proudem.

V tomto ohledu prosluly zejména francouzské speciály na zasedání do Štrasburku. Let byl sice krátký, na palubě ale bylo tolik šampaňského, že zákonodárci pravidelně vystupovali ze stroje nametení. Luxusní občerstvení na účet státu byl záměr a odkýval ho samotný tehdejší prezident Valéry Giscard d’Estaing. Francouzské europoslance, skeptické ke svojí vlastní funkci, to mělo motivovat k tomu, aby se do Štrasburku nebo do Bruselu vůbec přesunuli. Giscard spolu s německým kancléřem Helmutem Schmidtem prosadil v roce 1979 přímé volby do sněmu tehdejšího Evropského společenství a velmi stál o to, aby tenhle projekt nebojkotovala nízká disciplína francouzských politiků.

Liberál Giscard stál v čele Francie sedm let, jen jedno volební období (1974–1981), tvář propojujícího se kontinentu ale dokázal…

I_obalka_R50_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1238

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte