51B_jaros01
Jan Kozák • Autor: Milan Jaroš

Religionistovi Janu Kozákovi patří v Česku výsadní role. Ovládá několik starých jazyků, což mu mimo jiné umožňuje bádat v tajemné severské mytologii. U krbu ve svém domku v lese uprostřed Prahy vypráví o pohanských božstvech a o tom, jak to bylo s ostrými vikinskými válečnicemi.

Jsme, jak je to dnes obvyklé, tak trochu mužská redakce a já jsem od kolegů dostala za úkol zeptat se vás na jednu věc. Je pravda, že si vikinské válečnice jako trofej odnášely uříznuté penisy svých protivníků?

To jste mě potěšila, že jdeme rovnou do konkrétností! Ale bohužel o tom nemáme žádné zprávy. Tedy podle mě se to nedělo, zvlášť proto, že to máme hodně těžké i s těmi severskými válečnicemi. Donedávna to archeologové brali tak, že když se našel hrob a v něm meč a štít, automaticky se udělal závěr, že to musí být mužský hrob. Několik nálezů v nedávné době nás vyvedlo z omylu, nicméně ještě nemáme data k tvrzení, že ženy-válečnice byly nějakým obecně platným trendem. A rozhodně nemáme data o uřezávání penisů.

V úvodu populárního komediálního seriálu Seveřané (Norsemen) vikinská bojovnice, která se vrací z válečné výpravy, ukazuje svému muži doma náhrdelník právě z penisů. Můžeme to vnímat jako odkaz na severskou mytologii?

Vyskytuje se to tam. Třeba ve spojení s postavou boha Lokiho, což je takový šibal. Loki si ve chvíli, kdy má rozveselit jednu smutnou bohyni, přiváže k penisu jeden konec provazu,…

I_obalka_R50_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1238

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte