Tohle byste měli znát. Víte, jak se pozná winner od losera? Vítěz, to se rozumí, nikdy neprohraje. Když prohraje, stejně neprohraje. Když prohraje, a přesto neprohraje, ještě na tom vydělá.

Narážím na více než 200 milionů dolarů, které stihl vybrat Donald Trump za pár týdnů od své volební porážky. Tedy, pardon, vlastně od vítězství, které mu bylo prostřednictvím rozsáhlého spiknutí ukradeno. Vítěz se stal na chvíli poraženým, ale jenom zdánlivě. Situaci je stále možné zvrátit, pokud mu na boj proti zrádné mašinerii něco přispějete. A lidé přispívají. Výsledkem jsou již zmíněné dvě stovky milionů dolarů, které se sešly ve prospěch Trumpovy komise pro obnovu Ameriky. Ta rozeslala na adresy voličů prezidenta od začátku listopadu 498 různých výzev k finanční pomoci na financování kampaně s cílem zvrátit výsledek voleb.

Akce je zjevně úspěšná, věc má však háček. Jak zjistil deník The Washington Post, příspěvky proudí na několik kont, úplně nejvíce ale na konto organizace Zachraňte Ameriku – drobné písmo ve výzvách přímo stanoví, že právě tímto směrem může proudit až 75 procent nashromážděných financí. Save America je tzv. pac, politická akční komise, v praxi finanční nástroj, jenž může vybírat dobrovolné individuální příspěvky limitované částkou 5000 dolarů a utratit je v podstatě za cokoli.

A to je důležité. Pro představu, poražený prezident podle odhadů médií zatím utratil za právníky a přepočty hlasů necelých devět milionů dolarů. Co bude se zbytkem? Téměř s jistotou…

I_obalka_R50_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1869

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte