Projev Donalda Trumpa dopadl tady na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu docela dobře. Je to částečně tím, že Davos je v podstatě schůzkou byznysmenů a těm se Trumpovo vyjadřování byznysmena líbí. Příznivé přijetí amerického prezidenta je ale především důkazem toho, že samotný Trump i to, co reprezentuje, už nejsou ničím výjimečným nebo neobvyklým. Rozhlédněte se nakonec po světě, spatříte, že Trump a trumpismus se stali normou.

Davos býval místem, kde se země vychloubaly úsilím otevřít své ekonomiky i své společnosti. Právě otevřenost přece vedla ke globálnímu hospodářskému růstu a vyzvedla z chudoby stovky milionů lidí. Každým rokem se hvězdou zasedání stávala jedna země, jejíž oslavovaný ministr financí byl vnímán jako architekt hospodářské prosperity. Nejenergičtěji myšlenky ekonomické otevřenosti a politických svobod propagovaly Spojené státy.

Dnes vládne v Davosu velmi odlišná atmosféra. Nálada se změnila navzdory tomu, že růst zůstává celosvětově stabilní a jednotlivé země postupují vpřed. Tam, kde byla dříve hlavním tématem globalizace, se dnes mluví o populistické reakci na ni. Kde dříve vládla jasná představa o budoucnosti, vládnou teď nejistota a neklid.

Já na bráchu

Nejde jenom o slova nebo o pocity. Ruchir Sharma z finanční společnosti Morgan Stanley Investment Management upozorňuje například, že jsme po roce 2008 vstoupili do fáze „deglobalizace“. Globální obchodní výměna, jež od sedmdesátých let stabilně rostla, nyní stagnuje a tok…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte