V srpnu 1948 dodala Jawa mému dědovi Antonínu Vitvarovi poslední motorky, které jako její oficiální zástupce od třicátých let prodával ve svém obchodě v Nové Pace. Další zboží následující měsíce odmítala poslat. V Praze dobře věděli, že komunisti připravují masivní znárodňování, a neměli zájem, aby klíčový průmyslový podnik nechával vydělávat podnikatele v Podkrkonoší, jehož živnosti mělo brzo odzvonit. Když tedy nové motorky v květnu 1949 do Paky konečně dorazily, dědovi už jeho firma nepatřila: sebrali mu prodejnu, servis i přilehlý obytný dům se vším, co v něm za patnáct let vybudoval.

Takových příběhů zažilo Československo nepočítaně. Slovo znárodnění je proto v našem prostoru už třicet let na černém seznamu slov hned vedle procesů, lágrů a estébáků. Teď se ale znovu objevilo v éteru, jen v trochu pozměněné formě. Mise UNESCO totiž Česku doporučila vyvlastnit nádraží Vyšehrad. Jeho budova postavená na začátku 20. století v okouzlujícím secesním slohu stojí v Praze v zatáčce pod Vyšehradem. Ten je součástí historického jádra pražské památkové rezervace spadající mezi nejchráněnější světové lokality v rámci UNESCO.

Nádraží od roku 2007 vlastní firma RailCity Vyšehrad, s. r. o., která ho za 41 milionů koupila od Českých drah. Od té doby dělá s objektem prohlášeným před dvaceti lety za kulturní památku jedinou věc: odmítá se o něj jakkoli starat, aby co nejdřív spadnul, a mohla tak uvolněný pozemek zbavený památkové ochrany se ziskem prodat. Všichni vědí, že se tak…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1722

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte