Český Twitter obletěla docela vtipná kolážová fotka. Pózuje na ní nová Babišova vláda s prezidentem. Soustředěnější pohled ale ukáže, že obměna vlády nabrala nečekaný směr. Dobrá polovina tváří patří Karlu Havlíčkovi. Jde samozřejmě o narážku na čerstvé rozhodnutí premiéra vyhodit ministra dopravy a jmenovat na jeho místo právě šéfa rezortu průmyslu a obchodu. Babiš přitom zdůraznil, že navzdory nesouhlasu koaliční ČSSD nejde o dočasné, ale trvalé řešení do příštích voleb s cílem oba rezorty spojit.

Pomiňme zjevný fakt, že ANO nemá jiné lidi, kterým by jeho šéf důvěřoval. Všimněme si spíš otázky, nakolik by bylo takové spojení špičkových úřadů rozumné. Odpověď je spíš kladná.

Už dnes je vyloučené, aby ministři a ministryně do detailu rozuměli celé škále agendy svých úřadů. Musí být ovšem schopni ji zastupovat navenek a při debatách uvnitř vlády, přičemž musí mít k ruce schopný tým spolupracovníků. Pokud tohle zvládnou u jednoho úřadu, zvládnou to i u dvou, pokud si udělají čas.

Samostatnou kapitolou je pak slučování úřadů, nebo spíš vládní agendy. To má obecně smysl, protože se ušetří peníze a stát se zbaví nadbytečné práce. Je pouze otázkou, podle jaké logiky se má slučování dělat. Momentální rozmar a potřeby Andreje Babiše by na to stačit neměly.

Přitom česká vláda je dnes členěna značně staromódně – podle předmětu činnosti. Pěkně zvlášť je doprava, průmysl, životní prostředí, zemědělství atd. Lepší by bylo zavést dělení podle cílů. Například agendu energetiky,…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2214

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte