47-kom
Andrej Babiš • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud o sobě někdo opakovaně tvrdí, že bude příští čtyři roky americkým prezidentem, a sečtené volební hlasy tomu vůbec nenasvědčují, může to mít několik vysvětlení, a ani jedno zřejmě nebude znít příliš lichotivě. Uvedený příklad se týká povolební Ameriky, ale své o syndromu odmítání politické reality vědí i obyvatelé Česka, protože se tu usadil taky a nedá se ho snadno zbavit.

Naposledy to ukázala běžná parlamentní interpelace z minulého týdne, při níž měl předseda české vlády odpovědět pirátskému poslanci na znova a znova během let pokládanou otázku ohledně svého střetu zájmů. „Vůbec nechápu, proč se mě na to ptáte,“ odvětil Andrej Babiš, aniž by se aspoň pokusil svoje nadmíru podezřelé propojování mocenské funkce a osobního byznysu vysvětlit. Teď se ovšem zdá, že největší bolest české politiky už brzy na nechápavost svádět nepůjde.

Co řekne předseda

Samozřejmě nejdůležitější není to, aby Babiš podstatu svého prohřešku chápal. Nejdůležitější je, aby se tak jako všichni podřídil zákonům. S tím má ale premiér nečekaný problém, a co je ještě horší, svého politika neumí k pořádku přinutit ani stát.

Celá věc se totiž vleče. Nový zákon o střetu zájmů v roce 2017 sice přinutil Babiše převést Agrofert do svěřenského fondu, dál ale zůstalo podezření, že to je on, kdo jednu z největších tuzemských firem a největšího příjemce dotací dál ovládá a benefituje z jeho zisků. V české evidenci právnických osob taková informace nešla potvrdit a podařilo se to díky úsilí…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte