Nastal čas mluvit o smrti. Odborníci na paliativní péči – a možná ti duchovněji založení z nás – jistě namítnou, že ten čas je vždy. Nyní je ale čas nejvyšší. O smrti bychom měli mluvit proto, abychom rozuměli, co se skrývá za porcí čísel, která se na nás každodenně valí z médií a jež některým lidem dál šponují už tak dost napjaté nervy.

Statistiky zemřelých, které den ode dne rostou, prý jen zbytečně děsí, tihle lidé by přece zemřeli tak jako tak, zkrátka umírají lidé, jako umírali od nepaměti. Jenže tento pohled se míjí s realitou. Jednak už bylo vyvráceno, že umírají lidé, kteří by „stejně zemřeli“ – i když byli jinak nemocní, bez covidu tu mnozí mohli být další rok, možná pět nebo deset let. Jak ví každý, kdo ztratil někoho blízkého, počítá se každý den. Zajímat by nás ovšem měli i ti, kteří zemřeli bez covidu. Na jejich rodinu a přátele totiž mimořádné okolnosti, jež pandemie přináší, dopadají stejně drtivě.

Lidé všech generací žijí v ohromné úzkosti, že jejich rodiče nebo prarodiče v nemocnicích či domovech pro seniory zemřou, aniž by se s nimi mohli rozloučit. A nakonec i v obavách, jestli je mají navštěvovat, když stále bydlí doma. Kdo už se se smrtí v době pandemie setkal, mluví o zcela mimořádných okolnostech, které už tak obtížné období dále ztěžují: s některými lidmi jejich rodiny a přátelé skutečně neměli možnost se rozloučit. Kdo tu příležitost měl, mluví o napjatém vyjednávání se zdravotnickými zařízeními nebo pocitu odcizení, který přináší situace, když…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1725

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte