Minulý týden přinesl dohodu na úrovni EU podmínit evropské dotace dodržováním právního státu. Ta věta zní nudně, ale obnáší potenciálně průlomovou změnu. EU se v posledních letech stala terčem frustrace řady lidí na západě a severu Evropy za to, že se Brusel na jedné straně může ukritizovat na adresu maďarské a polské vlády za jejich zátah tu na nezávislou justici, tam proti univerzitám, zároveň ale z tamních politiků a lidí v jejich okolí nechala vyrůst novou oligarchii napojenou na unijní miliardy. Z Česka to tak nemusí vypadat, ale pro spořivé Nizozemce, Němce či Rakušany, jejichž daně se proměňují v dotace pro zemědělce a méně rozvinuté regiony, to prostě je velké téma.

Ukázala to i hádka unijních lídrů letos v červenci na summitu EU, kde plátci do rozpočtu v čele s Nizozemci trvali na propojení dotací s dodržováním principů právního státu. Západoevropské země mají nejen delší právní tradici než státy střední a východní Evropy, kdy konkrétně Nizozemci patří mezi zakladatele mezinárodního práva, ale jejich politici musí především před svými voliči obhájit, že když už posílají peníze dál na východ, bude v daných zemích existovat nezávislý tisk, který upozorní na nepravosti, a nezávislá justice, u níž bude možné se dovolat spravedlnosti.

Červencovou hádku ukončilo neutrální konstatování, že právní stát je důležitý; dál se nešlo. V září se k věci Unie vrátila, protože čistí plátci do rozpočtu a také europoslanci tvrdili, že neschválí nový balík peněz v bezprecedentní…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1222

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte