Dělníci kultury

Čtyřiadvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se zapíše do historie. Doufejme, že ojedinělým zápisem. Místo aby město na Vysočině minulý týden přivítalo tisíce milovníků filmů o současném světě, zůstalo v celonárodní karanténě. Festival přesto proběhl: virtuálně a nutno říci, že úspěšně. Všechny filmy pořadatelé přesunuli na internet, kam je postupně zavěšovali podle toho, kdy měly mít na přehlídce plánovanou premiéru. „Účastníci“ festivalu si je tak mohli vychutnat alespoň v teple domova, včetně úvodní znělky a – mnohdy tradičně legračních – reklam sponzorů.

Uznávám, že to mělo i jisté výhody. Přebíhání mezi kinosály a netrpělivé čekání ve frontě, zda na diváka vyjde místo, nahradilo jednoduché hýbání kurzorem a vědomí, že žádný z filmů na programu člověku nemůže utéct. Včetně kupříkladu novinky Petry Nesvačilové s názvem Vojna Ztohoven.

Osmdesátiminutový snímek zaznamenal bezesporu nejvydařenější akci umělecké skupiny, která v roce 2015 vyměnila prezidentskou standartu nad Pražským hradem za rudé trenky. Respektive její dohru. Nesvačilová sledovala následující soudní proces, který se změnil v bizarní střet mezi kanceláří Miloše Zemana a trojicí obžalovaných. Režisérka (jak už je jejím zvykem) při natáčení od svých hrdinů nedodržovala žádný objektivizující odstup. Ve filmu je naopak třeba vidět, jak s nimi v soudní síni coby jejich fanynka spolupracovala, když jim během výslechu tajně přidělala mikroporty,…

I_obalka_R45_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte