07
Tohle se nečekalo.  (Masové páteční protesty ve Varšavě) • Autor: Milan Jaroš

Je páteční podvečer a centrum polské metropole ovládá podivná atmosféra. Davy lidí se pomalu stahují na tři předem daná místa, ulice jsou plné policejních vozů, uniformované řetězy stojí před všemi důležitými kostely. Na malé jednotky pořádkových policistů jde narazit na každém druhém rohu. Město se po sérii velkých i malých demonstrací chystá na zdaleka největší protestní srocení proti zákazu potratů. Ve vzduchu jsou cítit problémy.

Ty nakonec trvají jen chvilku. To když se skupina agresivních mladých mužů pokouší shromážděné napadnout na Zámeckém náměstí ve Starém Městě, jednom z protestních míst. Po pár vteřinách všeobecné paniky a několika světlicích je policie rychle vytlačuje z náměstí. Drobný otřes trvá jen chvilku. Tisíce lidí se rozcházejí na plánovaný pochod a rychle se z nich stávají desetitisíce - zaražené shromáždění se rychle oklepává a vzduchem létají hesla aktuálních nepokojů: „j*bat PiS“, namířené na vládní stranu Právo a spravedlnost, a „jděte do hajzlu“.

Než ohromný dav dosáhne finálního bodu páteční demonstrace, velké křižovatky pod Palácem kultury, pochod se mění v uvolněný a hlasitý večírek. Je zřejmé, že za uplynulých sedm dní se z protestu proti zpřísnění potratové politiky stal protest proti celé vládě konzervativní vládní strany. „Shodíme tuhle vládu?“ ptá se desetitisíců svých posluchačů jedna z organizátorek celých protestů, Marta Lampert. „Půjdou do hajzlu!“ odpovídá jí lidská chobotnice.

Proč jsme to udělali?

Pátečními…

I_obalka_R45_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1485

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte