Slavoj Vyšehrad je fotbalový tým, o němž donedávna věděli jen skalní fanoušci, že hraje druhou nejvyšší českou ligu. Teď ale po policejní razii ve Fotbalové asociaci ČR (FAČR) se klub stal slavným. Do druhé nejvyšší soutěže mu podle detektivů pomohly zmanipulované zápasy a na jejich cinknutí se podílel jeden z nejmocnějších mužů novodobé české fotbalové historie Roman Berbr, který skončil ve vazbě. Zatýkání ve vrchních patrech zdejší fotbalové asociace není žádnou novinkou, naopak – bossové českého polistopadového fotbalu končí za mřížemi docela pravidelně. A nikdo to nemůže vědět líp než Berbr, který všechny ty policejní razie a zatčení sledoval více než dvě desítky let na vlastní oči jako fotbalový funkcionář a podle mnoha komentářů až myticky vlivná zákulisní osobnost. Coby dlouholetý místopředseda asociace měl Berbr, známý též pod přezdívkou Náčelník, pod palcem rozhodování téměř o miliardě korun, která každoročně českým fotbalovým spolkem proteče. Jeho obviněním, možná, svitla pro český fotbal naděje.

Bafuňáři za mřížemi

Fotbal představuje v Česku největší zájmovou skupinu. FAČR má přibližně tři sta tisíc členů a podle průzkumů z minulých let je v zemi zhruba další milion lidí, kteří fotbal a dění kolem něj pravidelně sledují. Pro politiky je tahle scéna poměrně velkou cílovou skupinou, kterou je dobré získat na svou stranu. FAČR je „neziskovkou“ s největší státní dotací v Česku, v posledních letech dělal roční průměr státní finanční podpory kolem…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte