Můj odchod je symbolickým uznáním viny za schůzku s ministrem Prymulou na nevhodném místě,“ oznámil v pátek místopředseda ANO Faltýnek po setkání se svým šéfem. Premiér ho krátce předtím vyzval k rezignaci – poté co se dozvěděl, že se jeho klíčový pobočník sešel s ministrem zdravotnictví ve vyšehradské restauraci v době, kdy platilo vládou nařízené „protipandemické“ uzavření hostinských služeb (a navíc se v prostorách pohybovali bez – vládou nařízených – roušek). Jaroslav Faltýnek slíbil, že do čtrnácti dnů dá k dispozici post předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO, a pokud si to jeho členové budou přát, rezignuje. To je ale jen velmi málo pravděpodobné.

„Jaroslav Faltýnek je pro Andreje Babiše, který se neorientuje v poslaneckých formalitách, nepostradatelný. Umí si vše spočítat, ví, čeho chce dosáhnout a jak to udělat. Ve sněmovně se vše s hnutím ANO domlouvá přes něj,“ popsal Faltýnkovo postavení poslanec za STAN Jan Farský.

O post místopředsedy hnutí už jednou Jaroslav Faltýnek přišel. Na sjezdu hnutí ANO v březnu 2013 na křeslo Babišova zástupce kandidoval, ale nebyl k předsedově nelibosti zvolen. „Jsem nemile překvapen, že jste nezvolili osobnost s takovou podporou předsedy i krajů,“ komentoval to tehdy Babiš. O čtyři roky později už byl Faltýnek zvolen skoro jednohlasně. Teď ho Babiš ale vyzval k rezignaci. Pro Jaroslava Faltýnka je to první veřejné vyjádření nedůvěry od šéfa, pod kterým pracuje od roku 2001. Andrej Babiš Faltýnka podržel zejména v posledních…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte