Kultura

Jazykový válec

Tragédií rozdělené společnosti je uvažování v kategoriích náš a jejich

Je to oblíbená figura literárního světa: jestliže se nějaká kniha stane hodně úspěšnou, autor příležitostně utrousí, kolik nakladatelů rukopis odmítlo, než ho ten poslední přijal. Prošla si tím i severoirská spisovatelka Anna Burns (1962), když rozesílala rukopis románu Mlíkař. Nakonec obdržel Booker Prize a u nás ho teď ve vynikajícím překladu Ester Žantovské vydává Argo. Na Mlíkaři je přitom zajímavé, že člověk snadno rozumí jak porotcům prestižní britské ceny, kteří román přede dvěma lety vyzdvihli, tak všem těm nakladatelům, kteří ho ani nechtěli vydat.

Není třeba chodit kolem horké kaše – Mlíkař reprezentuje to, čemu se říká náročná literatura. Když člověk Mlíkaře čte, napadne ho, že Burns není krajankou Joyce a Becketta náhodou. Jeden z porotců Booker Prize ostatně novináře nechtě pobavil, když pravil, že číst Mlíkaře zase tak náročné nebylo, pokud to porovná třeba s články ve Filozofickém časopise. Jenže jako se o Beckettovi říká, že je vlastně dost zábavný, když tak nějak přijmeme, že jde o smích na pohřební hostině, i Mlíkař byl současně označen za nejzábavnější titul roku.

Sama Anna Burns se pak po obdržení Booker Prize vyjádřila, že je hlavně ráda, že už nemusí žít z podpory různých charit a živit se jídlem z potravinových bank. A to byl pro ostrovní literární svět další šok: že etablovaní spisovatelé mohou žít na hranici životního minima. Na konci Mlíkaře stojí poděkování, kde autorka tří dobře…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte