Od pandemií očekáváme, že budou zrovnoprávňovat. Postihují všechny, bohaté i chudé, černé i bílé, ty, kdo žijí ve městech, i ty, kdo žijí na venkově. Dokonce i prezident Spojených států se virem nakazil. Ale covid-19 má ve skutečnosti opačný efekt. Tento virus předznamenává největší vzestup ekonomické nerovnosti za několik desetiletí, a to jak ve Spojených státech, tak globálně.

Navzdory velkému znepokojení ohledně nerovnosti v Americe je dobré poznamenat, že globální nerovnost – propast mezi nejbohatšími a nejchudšími na celém světě – se v posledních několika desetiletích snížila. Díky vzestupu Číny, Indie a dalších zemí je podíl lidí žijících v extrémní chudobě (pod dva dolary na den) oproti roku 1990 méně než čtvrtinový.

Překvapivý soubor statistik sestavený týdeníkem The Economist nám však ukazuje, jak se léta pokroku mohou během měsíců vrátit zpět. Světová banka odhaduje, že asi 100 milionů lidí upadne během tohoto roku zpět do extrémní chudoby. Subsaharská Afrika, která se posledních 25 let těšila každoročnímu hospodářskému růstu, se v roce 2020 propadne. Světový potravinový program (spadající pod OSN – pozn. red.), oceněný letos Nobelovou cenou míru, odhaduje, že počet lidí čelících hladu se tento rok zdvojnásobí na 260 milionů. Nadace manželů Gatesových varuje, že proočkovanost dětí je stejně nízká jako před 20 lety. Za všemi těmito čísly se však skrývají jednotliví lidé, kteří se potýkají s hladem a nemocemi, jejich děti chřadnou, jsou zoufalí a…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte