Zrušení veškerých kulturních akcí na čtrnáct dní oznámil Roman Prymula v jedné větě se zavřením zoologických zahrad. Vláda tak ústy ministra zdravotnictví pregnantně vystihla svůj vztah ke kultuře: je to pro ni jakási přidaná hodnota, „volnočasová aktivita“, jak o ní v těchto dnech často zaznívá, prostě zábava, kterou ze svého programu škrtnete jako první, když jde do tuhého. Zůstaňte doma, herci na vás dva týdny počkají, stejně jako šimpanzi. Až po kultuře a zoo začal minulý čtvrtek ministr zdravotnictví mluvit o omezení sportu.

Přitom právě kultura byla u nás po sportu nejviditelnějším veřejným prostorem, kde se hned od jara zaváděla přísná hygienická opatření. Kde se lidé postupně učili sžívat s novou situací, jejíž konec je zatím v nedohlednu. A kde kvůli zodpovědnosti pořadatelů a účastníků nedošlo k žádné známé události, která by se stala ohniskem šíření viru. U sportu ministr povolil pořádat alespoň některé mezistátní zápasy profesionálů – kvůli hrozbě ekonomických ztrát. Zato v kultuře jsou v očích vlády jen amatéři, kteří diváky lákají do divadel, kin, galerií či hudebních klubů v rámci svého koníčku, jímž se po skutečné práci snaží s návštěvníky zabít čas. Čili ji nechal zavřít celou.

Je sympatické, že ministr kultury hlasoval pro kulturní lockdown až poté, co mu premiér slíbil peníze na druhé kolo nouzového dotačního programu speciálně pro kulturu. I kdybychom ale uvěřili, že tentokrát se na rozdíl od jara podpora dostane do rukou opravdu všech potřebných,…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1703

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte