62_halevi
Josi Klein Halevi: Dopisy přes zeď.

Americko-izraelský novinář, komentátor a spisovatel Josi Klein Halevi (1953) je adresoval imaginárnímu Palestinci žijícímu na opačné straně betonové zdi, kterou vidí z okna své pracovny v severním Jeruzalémě. I proto pro své dopisy přes dva roky neměl nakladatele, neboť všichni po něm chtěli Palestince skutečného. Jenže palestinské přátele a známé měl jen do doby druhé intifády. A když konečně nakladatele v USA našel, knihu osobních zamyšlení dotýkajících se filozofických, politických a dějinných otázek současně zpřístupnil na internetu zadarmo v arabštině s tím, že čtenáře vyzval, ať mu napíšou zpátky, aby tak zahájil dialog.

Epilog dalších vydání – včetně hebrejského a teď českého – tudíž tvoří reakce z palestinské a arabské strany. Nikoli jednostranně nenávistné, byť si všichni umíme představit, že nechyběly a jaké byly, ale ty, které s ním v mnohém nesouhlasí, přesto jsou v dobré víře podepsány obratem „tvůj budoucí soused“. A také ty, v nichž mu třeba pisatelé ozřejmují, proč si nikdy neuvědomili, že Židé jsou národ s náboženskou identitou a proč si činí na Izrael historický nárok.

Halevi se tu zjevně pokouší vybudovat jakousi pozici středu, která by pojila „otevřenost levice s ostražitostí pravice“.  Za oceánem tak Haleviho liberální časopis The Forward chválil za empatický přístup k Palestincům, zatímco konzervativní Commentary zdůrazňoval obranu sionismu (který se ovšem podle autora už dávno nemá soustředit jen na trauma pogromů a holokaustu, neboť polovina…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte