Koronavirus nás vyjde draho, o tom už není sporu. Nový účet vystavilo minulý týden ministerstvo financí, když oznámilo, že si chce jménem nás všech půjčit dalších 320 miliard korun. Právě tolik má chybět příští rok ve státním rozpočtu, sečtou-li se všechny plánované výdaje oproti vybraným daním. Kývne-li parlament na zrušení superhrubé mzdy, schodek bude ještě větší. K jeho pokrytí dojde na vrub státního dluhu, stejně jako letos, kdy má v rozpočtu chybět rekordních půl bilionu korun. Obě cifry za letošní i příští rok jsou rekordní a řádově převyšují dosavadní zvyklosti.

Závratná jízda, která se už nadobro vzdaluje číselné představivosti běžných daňových poplatníků, má podle vládních dokumentů pokračovat i v dalších letech. O české dluhopisy je zájem, úroky jsou nízké, jiné země jsou zadlužené daleko víc, tak proč se trápit a omezovat, zní z vládních řad. Vypadá to jako lákavý, bezstarostný plán, tak kde je háček?

Dvojí škoda

Je fér přiznat, že bez dluhů to v této době úplně nejde. Koronavirus je jako živelní pohroma, která má následky. Neexistuje cesta, jak z ní vyjít beze škod.

Je dobré ale připomenout, že pokud jde o finanční náklady, shůry jich spadla jen část. Zbytek je výsledkem špatných politických rozhodnutí. Předseda vlády po vzedmutí druhé vlny epidemie musel uznat, že se „nechal unést létem“ a že v srpnu při vetování roušek a dalších opatření udělal chybu. Ještě horší bylo zanedbání příprav chytré karantény. Bohužel nejde o ten typ chyb, které lze…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte