Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Agenda

Vaše nová výsosti

Haló, tady Evropa

Belgičanka Delphine Boël může od 1. října po komkoli chtít, aby ji oslovoval „Vaše královská Výsosti“ nebo „Delphino sasko-kobursko-gothajská“. Soudním verdiktem se dozvěděla, že bude moci oficiálně používat šlechtický titul, podědí část majetku a spolu se svými dětmi rozšíří řady na společné fotografii belgické královské rodiny.

Delphine Boël je nemanželské dítě bývalého belgického krále Alberta II. a nevlastní sestra současného panovníka, krále Filipa. Soudní verdikt z minulého týdne uzavřel dlouholetou právní bitvu o přiznání otcovství, které Albert II. nejprve vehementně popíral. Letos v lednu, už jako bývalý král a churavějící muž, se k němu přiznal – bylo to ve chvíli, kdy mu měla začít běžet pokuta za každý den, v němž odmítne podstoupit test DNA.

Před soud poslala Alberta II. jeho nemanželská dcera a tvrdí, že to není kvůli penězům nebo slávě. Důvodem pro dnes dvaapadesátiletou sochařku se údajně stal telefonát s jejím otcem v době, kdy byl ještě králem, v němž ho žádala o pomoc pro svou matku, se kterou měl v šedesátých a sedmdesátých letech milenecký poměr. Albert II. ji však měl odmítnout se slovy, že „není jeho dcera“. „Toužila jsem se dovolat spravedlnosti a možná dodat odvahu každému dítěti, které musí projít stejnou zkouškou na cestě za svými biologickými rodiči,“ řekla Delphine Boël.

Belgie celý případ ostře sledovala, a nejen proto, že šlo o krále. Země si nese trauma z aféry pedofila Dutrouxe z devadesátých let, v níž stát nedokázal zabránit mučení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].