„Počet lidí hospitalizovaných v nemocnici s covidem v posledních dnech rychle stoupá vzhůru.“ „Ke každému nákupu nad 500 korun dostanete dárek zdarma.“ „Nad jídelním lístkem, který nám nabízel hemenex s vejci nebo hovězí biftek, jsme se vesele rozesmáli.“

Že vám na tom něco nesedí? Ano, je to tak. Sdělení v úvodním odstavci jsou zaplevelená řadou zbytečných slov, která jen opakují, co už bylo řečeno. Jazykovědci pro ně mají odborný výraz pleonasmy (z řeckého pleonasmos – nadbytek). Vždyť kde jinde může být člověk hospitalizovaný než v nemocnici, počet těžko může stoupat dolů a tak dále.

Pleonasmy jsou (nejen) v češtině velmi rozšířené a nelze je zcela vymýtit. Někdy mohou být docela legrační, jindy ale působí neobratně, až absurdně. V zájmu srozumitelnosti naší řeči bychom se jim proto měli vyhýbat, jak jen to jde.

Některé z nich pramení z neznalosti pojmů, což naznačuje, že mluvčí někdy neví, o čem hovoří, tedy lidově žvaní. Například „dopolední matiné“ (slavnost či koncert, který se koná pouze dopoledne), „lidová demokracie“ (lidová vláda lidu), „židovská synagoga“ (židovská židovská modlitebna), modrý blankyt (modrá modř), notoricky známý (všeobecně známý známý) nebo již zmíněný „hovězí biftek“ (z anglického beefsteak).

Dalším příkladem pleonasmů je zbytečné hromadění synonym, například: „Pojedeme na výlet, pouze a jen když bude pěkné počasí.“ „Přijde zhruba asi v půl osmé.“ „Opravil to na své vlastní náklady.“

Pro úplnost ještě dodáváme,…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte