Pokud voličské průzkumy odrážejí realitu, Andrej Babiš za rok vyhraje již své druhé parlamentní volby, sestaví vládu a stane se nejdéle sloužícím exekutivním politikem po roce 1990. To není špatné na člověka, který o sobě vytrvale říká, že politikem není a do parlamentu kandidoval jen ze zoufalství, jak to u nás vypadá. Zatím drží rekord Václav Klaus, který fungoval jako ministr nebo premiér osm let, jen o měsíc méně má na kontě Bohuslav Sobotka, víc než šest let sloužil ve vládách Vladimír Špidla. Pokud Babiš dál povládne, překoná všechny v létě 2021.

Už několik let přitom v Česku platí, že pokud se lze ve zdejší politice na něco spolehnout, pak je to Babišovo příští vítězství. V průzkumech jasně vede od posledních voleb v říjnu 2017, v nichž získal téměř 30 procent hlasů a nad touto hodnotou se setrvale drží, zatímco soupeři jsou hluboko pod 20 procenty. Důvodů bylo jistě víc, ekonomická prosperita možná tím hlavním. Několik let to tedy vypadalo, že s Babišovými voliči nic nehne.

Teď však nastala změna. V krizích mají lidé tendenci věřit silným, již vyzkoušeným stranám, Babišovo ANO ale naopak zaznamenává ztrátu, která vypadá větší než obvyklá statistická chyba. V zářijovém šetření Kantaru kleslo na 27,5 procenta z jarních 34,5 procenta, u STEM na 28,4 procenta z jarních 33,7 procenta. Ani tento dosud nepoznaný propad zatím neznamená, že by se měl Babiš začít bát přímo o vítězství v příštích sněmovních volbách na podzim 2021. Jeho soupeři stále výrazně zaostávají.…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte