Až se bude psát historie Občanské demokratické strany, měla by se jedna alespoň malá kapitola věnovat Praze 1. Tenhle proslulý kus hlavního města řídila ODS dvacet čtyři let. Jde tedy o jakýsi vývěsní štít komunální politiky téhle strany.

Ale těžko říct, čím si ODS takovou důvěru zasloužila. Ve čtvrti s miliardovým rozpočtem není vidět mnoho věcí, které by jí měla jiná města závidět. Doprava uvízla v devadesátých letech – auto je král, jízdní kolo vetřelec. Parky a jiná veřejná místa nenabízejí nic, co by neměli jinde. Není kde nakoupit, chod a podoba čtvrti se podřizují turistům. I výstavní ulice vypadají jako ušmudlané odstavné parkoviště. Počet obyvatel se snížil ze 42 tisíc na 29 tisíc. Zajímavá místa se živou kulturou či dobré školy už jsou dávno jinde. Radnice má pověst zkorumpovaných grázlů, kteří dohazují veřejné zakázky kamarádům a podivně privatizují byty.

Asi bychom museli být v Pchjongjangu, kdyby to voliči snášeli věčně. Vloni tedy přece jen vyslali do rady jiná politická uskupení. Koalice stihla otevřít úřad veřejnosti, připravit koncepci dopravy, chystala se na revitalizaci ulic. Mnoho času ale nedostala. Centrem Prahy totiž teče hodně peněz, navíc v posledních letech se objevil další silný hráč – velké investorské skupiny jako Penta, které rozjíždějí v prolukách monstrózní výstavbu a nechtějí se dohadovat s nikým novým.

Rozpad koalice po pouhém roce fungování se svedl na manažerská selhání, která jsou po ruce vždy, když chybí jiné argumenty. Byl by…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte