Bude to už sedm let, když Andrej Babiš startoval svou první kampaň a lákal voliče na image šéfa, který všechno zvládne. „Já nabízím to, že jsem tady vybudoval největší firmu. Největší. Vyrostla z nuly. Dvacet let jsem dělal pro sebe a teď říkám, jestli chcete, tak můžu něco udělat pro všechny,“ prohlásil dnešní premiér v jednom z prvních politických rozhovorů v dubnu 2013.

Lze pochopit, že důvěřivější povahy se tehdy mohly chytit. Třeba na to, že státní zakázky už za Babiše přece poběží lépe, úsporněji. Vždyť kdo jiný by je mohl dát do pořádku než ten, komu patří dvě stovky firem a z dodavatelů vymáčkne duši?

Příhoda z minulého týdne, kdy vládě proklouzla mezi prsty nepochopitelně předražená zakázka na nové virtuální dálniční kupony, ale ukazuje, že Babiš – přes všechno deklarované pracantství – správu státu nestíhá. Jeho standardní metoda, kdy chce vše hlídat a řešit sám, možná fungovala v Agrofertu, ale stát je přece jen větší sousto.

To že jsme schválili?

Aktuální problém se týká rušení papírových dálničních známek. Místo jejich kupování u pump a lepení na čelní sklo vláda loni vymyslela posun, který se do 21. století hodí přece jen lépe. Známky už nebudou mít fyzickou podobu, půjde jen o povolení k vjezdu na dálnici, které se bude prodávat přes internet. Řidič při koupi nahlásí do systému espézetku a stát si povede evidenci, kdo má a nemá zaplaceno. Policie bude mít registr k ruce a neplatiče při kontrole snadno odhalí.

Plán vypadá pokrokově, jenže…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte