Jak vysvětlit, že některé země zvládly pandemii koronaviru dobře, a jiným se to nepodařilo? Je to složitá otázka, když se však podíváme tam, kde měli největší úspěch, odpovědí je neschopnost.

Tchaj-wan získal za svou koronavirovou strategii zlatou medaili. Má těsné vztahy s pevninskou Čínou, odkud nemoc vyšla a každý rok odtamtud míří na Tchaj-wan tři miliony návštěvníků. Je to hustě osídlená země a veřejná doprava v hlavním městě Tchaj-peji je přeplněná. Přesto v zemi, která má téměř 24 milionů obyvatel, zemřelo pouze sedm lidí. Ve státě New York žije méně lidí a mrtvých napočítal už 33 tisíc.

Ukázalo se, že největší výhodou Tchaj-wanu byla jeho neúspěšná reakce na pandemii SARS v roce 2003. Země se z ní dokázala důkladně poučit. SARS byl respirační virus, méně nakažlivý než covid-19, avšak mnohem zhoubnější. Také SARS vyšel z Číny, jejíž úřady zpackaly počáteční reakci a před okolním světem zadržovaly informace. Tchajwanci byli tehdy nepřipravení a udělali několik chyb. Potom však zcela přepracovali postupy pro přípravu na pandemii. Postarali se, aby měli k dispozici dostatečné zásoby potřebného materiálu. Vytvořili plány pro včasnou, chytrou a agresivní reakci.

Při pandemii covid-19 uspěly mnohé asijské a tichomořské země: Jižní Korea, Vietnam, Singapur, Nový Zéland, Austrálie. Všechny už dříve zasáhl SARS nebo viděly, jaké ekonomické škody může způsobit, a z těchto zkušeností se poučily. Jedinou neasijskou zemí, kterou SARS postihl, byla Kanada a také tam po…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte