„Hele, tesla,“ ukazuju svým společníkům směrem k řadě zaparkovaných aut hned u našeho chodníku. Postáváme u venkovního pultu, na který se u pražských hospod odkládají piva, aby je člověk nemusel držet v ruce, když si zaskočí na jedno přes ulici. Díky tomu máme klid na to krátké podvečerní představení, k němuž se tu teď v klidné ulici mezi činžovními domy schyluje. K zářivě bílému autu s nápadně ladnými tvary a tmavými skly přichází starší muž s dítětem. Usadí se uvnitř a jako by zapomněli nastartovat, nehlučně se pohnou z místa a pomalu odjíždějí pryč. Zážitek končí, nastupují rozpaky.

Stačí jedna trochu pozornější návštěva zemí od Chebu na západ, aby člověk pojal podezření, že Česko opět upadá do stavu, jejž jsme důvěrně znali v minulosti a který se dá popsat jako technologická zaostalost. Jakkoli lze pociťovat skepsi, že zrovna auta do zásuvky jsou tím, co zachrání planetu před klimatickou katastrofou, jednu věc jim asi není možné upřít: jsou a ještě nějaký čas budou jakýmsi indikátorem technické vyspělosti, na níž si zakládají země, v nichž by chtěl skoro každý žít.

Česko do téhle společnosti zatím jen nesměle nakukuje. Elektrická auta jsou tady spíš něčím podezřelým, příliš luxusním, elitářským, asi jako v devadesátých letech vlastnictví přenosného telefonu. Něčím, co zatím jen zvědavě okukujeme. I v lepších čtvrtích parkují neslyšně se rozjíždějící auta spíš výjimečně a přes noc natažené kabely na dobíjení jsou vizí nejasně vzdálené budoucnosti.

Nelze se tedy…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte