51A_Getty-Images
Prolomit tajemství vesmíru. (Vstupní brána do komplexu Camp Detrick, později Fort Detrick, 1944)

Ve dvě hodiny ráno 28. listopadu 1953 dopadlo na chodník před hotelem Statler naproti newyorské Penn Station tělo muže. Po dopadu ještě Frank Olson chvíli žil a snažil se něco říct, ale než přijela sanitka, zemřel. Zvláště pro Olsonova syna Erica se z této tragédie stalo celoživotní trauma. Nikdy totiž neuvěřil oficiální verzi o sebevraždě a během následujících dekád postupně odkrýval šokující pravdu.

V roce 1975 dokonce donutil samotného šéfa CIA Williama Colbyho, aby mu předal tajné dokumenty k případu. Z nich se dozvěděl, že jeho otec nejen pro tajnou službu pracoval, ale jako odborník na aerosoly se podílel na kontroverzních operacích včetně mýty opředeného projektu MK-Ultra, jehož cílem bylo ovládnout lidskou mysl. V roce 1953 se měl stát nezamýšlenou obětí experimentu, při němž mu jistý Sidney Gottlieb namíchal do pití LSD. Pod vlivem halucinací pak Olson údajně spáchal sebevraždu. Jenže ani to nebyla celá pravda.

Příběh, jehož je Gottlieb hlavním hrdinou, připomněl americký novinář a publicista Stephen Kinzer v knize Poisoner in Chief: Sidney Gottlieb and the CIA Search for Mind Control (Vrchní travič: Sidney Gottlieb a snaha CIA najít způsob, jak kontrolovat mysl; 2019). Kniha je cenná tím, že Gottliebovu složitou osobnost ukazuje v novém světle a umožňuje tak lépe pochopit některé mrazivé souvislosti polarizovaného světa padesátých a šedesátých let 20. století.

Nepřítel má náskok

Americký program vývoje biologických zbraní, zahájený za…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte