39-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Soutěž Babička roku: Stovky seniorů sedí v sále jeden vedle druhého a někteří ani nemají nasazené roušky. Kdyby někdo hledal symbol nekompetence, s jakou teď české úřady přistupují k epidemii koronaviru, akce Olomouckého kraje z minulého týdne by se určitě nabízela. Nejde totiž jen o to, zda při ní byla (jak tvrdí organizátoři), nebo nebyla (jak naznačují fotografie) dodržena vládní nařízení. Problém je v tom, že sama tahle nařízení neodpovídají tomu, co se na nás valí.

Minulý týden přesáhl denní přírůstek počtu infikovaných osob poprvé tři tisíce. V zemi je teď aktuálně zhruba pětkrát víc potvrzených případů covidu než během jarního vrcholu epidemie, v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče se léčí stejný počet pacientů jako tehdy a dál jich rychle přibývá. Zatímco v posledním srpnovém týdnu umíral v průměru jeden člověk denně, v úterý 15. září, tedy v den, kdy se konala seniorská akce, zemřelo v zemi osm lidí. Exponenciální růst se stal realitou, podle epidemiologa Romana Prymuly teď každý nakažený infikuje téměř dva lidi (reprodukční číslo R se pohybuje v intervalu 1,6–1,8). Z jarního premianta se Česko změnilo v jednu z nejpostiženějších zemí v Evropě.

Jak zároveň přiznává další známá tvář současné debaty, šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek, tato země nyní patří k „nejrozvolněnějším“ na světě a počet sociálních kontaktů je tu prakticky tak vysoký jako před epidemií. Zároveň Duškovy modely ukazují, že pokud by se nepřijala žádná opatření, nakazí se v…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte