Na amerických volbách je spousta pozoruhodných věcí a několik záhad. Jednou z nich jsou (údajně) nerozhodnutí voliči. Podle sociologů je jich v tuto chvíli možná 10, možná 12 procent. Opravdu? Kdo může, u všech Trumpů, na podzim 2020 nemít jasno v tom, na kterou stranu patří? Oba tábory jsou přece jako den a noc a vlastně tak o sobě i mluví. Chtějí zničit americký způsob života, opakuje Trump. Chtějí rozvrátit demokracii, tvrdí demokraté. V Americe jsou ale zjevně lidé, vlastně miliony lidí, kteří si mezi oběma ohlášenými katastrofami nedokážou vybrat.

Pravda, váhajících voličů je letos podstatně méně než před čtyřmi lety touto dobou. V roce 2016 se mluvilo o 20 procentech, a mnozí z nich se přitom rozhodli až v den voleb, dokonce třeba až u samotných „uren“ (Američané hlasují v různých státech různým způsobem, někdy u volebních automatů). Vysokým počtem nerozhodných voličů se mimo jiné vysvětluje fakt, že vítězství Donalda Trumpa nebylo z průzkumů úplně snadné vyčíst. Většina váhavců se na poslední chvíli přiklonila právě na jeho stranu.

Jedna teorie tak říká, že nerozhodnutí voliči jsou z velké části vlastně voliči stydliví, ti, jejichž srdce jsou v rozporu s hlavou. Rozum kalkuluje a říká, co je správné. Srdce ale plane a touží po něčem úplně jiném. Domnělá nerozhodnost je pak často vlastně pouhým vyčkáváním rozumu na záminku ke kapitulaci. Nejhlubší tužby dojdou dříve či později ospravedlnění. Kandidát rozumu plácne nějakou pitomost, celebrita pronese moudro, po…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1661

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte