0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika v nás13. 9. 20207 minut

Viktorie Kopecká: Nevztekat se ve skrytu

Tento týden odpovídá husitská farářka

Viktorie Martina Kopecká • Autor: Matěj Stránský

Každý týden v této nové rubrice klademe šestadvacet těch samých otázek občansky aktivním osobnostem, abychom zjistili, co z nich dělá politické lidi. Rubriku vymyslel německý týdeník Die Zeit, s jehož souhlasem tento formát publikujeme. Jako ukázku z aktuálního čísla nabízíme druhou desítku otázek: 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

10. Která politická přesvědčení jste hodila přes palubu?

Že volba většiny je vždycky ta správná.

11. Mohla byste políbit někoho, kdo podle vás špatně volí?

Víte, jak to bylo s Jidášovým polibkem.

12. Už jste někdy ztratila přítele kvůli politice? A pokud ano – bude vám chybět?

Na kazatelně jsem apolitická, biblické příběhy mluví za mě. A bez kněžského taláru se o politice bavím jen v nejužším kruhu přátel, ve své sociální bublině, která mé bouchání pěstičkou do stolu „jak je tohle ještě možné“ chlácholivě chápe. Na druhou stranu, už toho začínám mít dost. Budeme-li se vztekat jen ve skrytu, daleko se nehneme.

13. Byla jste během školních let populární, nebo nepopulární? Co jste se z toho naučila politicky?

Vyčnívala jsem z řady, tedy nikoli vzrůstem. Ale byla ve mně touha po spravedlnosti, špetka komediantství a už tenkrát mi bylo dost jedno, co si kdo myslí. Potřebovala bych si to osvěžit.

14. Který politický názor vašich rodičů byl pro vás coby dítě trapný? A který dnes?

To asi není politické: u nás se pořád všechno dezinfikovalo a bylo potřeba absolvovat všechna očkování. A jak jsem za to dneska ráda!

15. Kterého politika/političku jste v poslední době litovala?

S některými bych měla spíš soucit. Lítost mi moc připomíná „dívat se svrchu“. Vezměte si třeba Ježíše, čeřil hladinu, diskutoval, vysvětloval a svým působením změnil životní realitu lidí, oživil kamenné desky Desatera dotekem lidské dlaně, tím, že vyzdvihl lásku a soucit člověka s člověkem.

16. Který politik či politička by vás musel(a) požádat o odpuštění?

Omlouvám se spíš já, všem svým zahraničním přátelům, kteří se na Karlově mostě vyptávají, kdopak nám to dneska vládne.

17. Který politik by měl mít větší vliv?

Třeba ten, který léta strávil jako psycholog v psychiatrické léčebně, jež ho připravila víc než lépe pro politiku a diplomacii.

18. Kterou politickou frázi byste zakázala?

Od politika očekávám umění řeči, obvykle marně, ale i tak pokaždé doufám. Chci slyšet i ty fráze, jejich prostřednictvím se líhne všechno to, co politik vlastně říct nechce. Vyžívám se v projevech italských politiků, rozumím každému třetímu slovu, ale je to koncert rétoriky. Kéž by to v našem prostředí byla i přehlídka věcných argumentů, vysvětlení a odpovědných rozhodnutí.

19. Co naší společnosti chybí?

Inspirativní, vzdělané a opravdové osobnosti, které naši zemi víc spojí, než rozdělí. Touha opustit už jednou provždy pocit ukřivdění, odvaha dotýkat se dějinných traumat a číst naši historii jako společný příběh (viz prof. Pavel Hošek v knize Je to náš příběh). Chuť zrevidovat hodnotový systém, který neustále zmiňujeme, ale dávno se jím neřídíme. Chybí nám pojmový aparát, abychom uměli mluvit o naději bez patosu a klišé. Zcela nezbytně potřebujeme udělat krok k proměně z letargických zástupů ve frontě na apatii k aktivnímu a uvědomělému pohybu společnosti, která chce mít důvěru v budoucnost.

20. Který podstatný problém nemůže politika nikdy vyřešit?

Politika nám připraví podmínky pro život, ale žít a hledat smysl bytí, to musíme sami.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc