Nejlepší věci jsou zadarmo, zpívají Chinaski. Pokud se rozhlédneme po všeobecných preventivních programech, spánek tam zatím nenajdeme. Dát někomu příspěvek na novou peřinu není asi tak cool jako vyfutrovat tlusté střevo kolonoskopem anebo protáhnout prsy mamografem. Jakkoli jsou právě tohle příklady vynikající prevence. A přece, zdravý spánek je bezpečným lékem snad na všechno, co obsahuje desátá verze mezinárodní klasifikace nemocí. A možná proto, že je to tak banální věc, raději si běžíme do lékáren pro další balení vitaminů.

Nespi, budeš malátnej! Zejména mezi zdravotníky oblíbená hláška obvykle poté, co máte za sebou prvních čtyřiadvacet hodin nepřetržité služby. Údajně čtyři hodiny denně spal Napoleon, z toho prý část vestoje.

V dnešní době se pro změnu roztrhl pytel s politiky, kteří se holedbají více než šestnáctihodinovou pracovní dobou. Dívaje se do odborných studií, zajímalo by mě, co asi za takový pracovní den vyrobí. Kaž-
dé dítě školou povinné vám řekne, že ranní vstávání ve vzdělávacích ústavech způsobuje akorát to, že intelektuální potenciál, schopnost koncentrace i paměť jdou přímo úměrně dolů tím spíše, čím časnější je začátek vyučování. I na to jsou studie. Komenský by měl lepší výsledky, kdyby zahájil výuku v deset dopoledne. A Masaryk si správně občas odfrknul na koni a šel brzo spát. To jen na okraj, kdyby vám chtěl jít nějaký hyperaktivní blb příkladem, že spánek je zahálka. Nutno přiznat, že kdysi jsem takovým byl i já.

[pull-quote author=""…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte